طرح تاسیس یک دادگاه کیفری منطقه ای در آسیا

طرح تاسیس یک دادگاه کیفری منطقه ­ای در آسیا   ترجمه: ملودی خادم مقدم ارسی پژوهشگر حقوق بین الملل   با توجه به رفتار غیرانسانی، تعقیب وحشیانه، و پاکسازی قومیِ جمعیت مسلمان “روهینگیا” در کشور میانمار، زمان آن فرا رسیده است که «اتحادیۀ کشورهای جنوب­ شرق آسیا»، موسوم به «آسه ­آن» (ASEAN)، بطور جدی طرح…

زمان پیوستن ایالات متحده به دیوان کیفری بین المللی فرا رسیده است

این مسئله که ایالات متحده خود را بزرگترین مدعی حقوق بشر تلقی می کند، در نهایت، راهی جز پیوستن به اساسنامۀ «دیوان کیفری بین المللی» برای دولتمردان آن باقی نخواهد گذاشت. چنانچه امریکا بخواهد در این زمینۀ مدعی صادقی باشد، عضویت قطعی در دیوان نشان دهندۀ جدیت آن کشور در اثبات ادعای خود خواهد بود. عضویت امریکا در دیوان(بعنوان عضو دایم شورای امنیت)، می تواند در تقویت نهاد دیوان تاثیر گذار باشد. بنابراین، ایالات متحده، دست کم، باید با رفع موانع حقوق داخلی و هموارسازی مسیر تصویب کامل اساسنامه، وارد عرصۀ همگرایی حقوقی با مقررات «اساسنامۀ رُم» شود.

حمله به بیمارستان افغانستان یک جنایت جنگی محسوب نمی گردد!!!

وزیر دفاع آمریکا – کارتر ، پیام تسلیت خود را در سخنان روز جمعه به اطلاع همگان رساند و بیانیه ای صادر کرد و مضمون بیانیه مذکور به این شرح می باشد که دیگر نباید شاهد چنین اقداماتی در این زمینه باشیم.
گزارش شده است که ۱۶ نفر برای هماهنگی نقش انجام گرفته در این حمله نیز فرا خوانده شده اند .
پزشکان بدون مرز نیز بیان کرده اند که گزارش و خبرهای مطروحه در این زمینه را مورد بررسی قرار می دهند و همچنین بر تحقیقات مستقل در این زمینه تاکید نموده اند.
مقامات پنتاگون تحقیقات خود را درباره ی حوادث ۳ اکتبر تکمیل کرده اند و در ماه نوامبر ارائه داده اند و اعلام کرده اند که یک اتفاق اجتناب پذیر در درجه ی اول حادث به خطای انسانی مزبور شده است .

غیر قانونی بودن انتقال پناهندگان از اتحادیه اروپا به ترکیه

سازمان ملل متحد اعلام کرد که انتقال پناهندگان از اتحادیه اروپا به ترکیه غیر قانونی می باشد . کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد ، فیلیپو گراندی نگرانی خود را در روز سه شنبه ۹ مارس به برنامه تبادل پناهندگان بین اتحادیه اروپا و ترکیه اعلام نمود . برنامه اقدام مشترک مطروحه به منظور کاهش قاچاق انسان در امتداد سواحل جنوب اروپا و برای کمک به کاهش هجوم گسترده پناهندگان به میزبانی ترکیه ارائه شده است .
بحث برانگیزترین جنبه ی این اقدام که هدفی برای اسکان پناهندگان مطرح شده است ؛ این طور نمایان می گردد که ترکیه هزاران پناهنده را که به شکل غیرقانونی وارد خاک یونان شده اند ، برگرداند و در مقابل هر کدام از آنها یک سوری که از جنگ فرار کرده باشد را به شکل قانونی به اروپا بفرستد ؛ یعنی به عبارت دیگر چشم اندازی صفر و صدی مطرح می گردد .

اعلامیه ی سن پطرزبورگ

اعلامیه ی سن پطرزبورگ

هدف اصلی حقوق مخاصمات بین المللی کاستن از خشونت جنگ است. برای اولین بار اعلامیه سن پطرزبورگ در ۱۱ دسامبر ۱۸۶۸ استفاده از برخی ابزارهای جنگی را که رنج و آزاری بی نتیجه و بیهوده به بار می آورد، منع کرد.
در سال ۱۸۶۸ به ابتکار تزار روسیه کنفرانسی در سن پطرزبورگ تشکیل شد که قطعنامه آن به «اعلامیه سن پطرزبورگ» معروف گردید. این اعلامیه راجع به منع کاربرد پرتاب شونده‌های انفجاری زیر ۴۰۰ گرم در زمان جنگ می‌باشد.

بررسی قاعده (منع تعقیب مجدد) در حقوق جزای بین الملل و حقوق جوامع اروپا

مشاهده متن در سایت منبع: بررسی قاعده منع تعقیب مجدد در حقوق جزای بین المللی وایران | تالارگفتمان دادپرور

مقدمهیکی از مفاهیم و معیارهای بین المللی حمایت از حقوق بشر در دعاوی جزائی ، قاعده (( منع تعقیب مجدد و مجازات )) است . مفهوم این قاعده آن استکه هیچ کس را نمی توان به دلیل اتهامی که سابقاً به شیوه ای قانونی مورد تعقیب و رسیدگی قرار گرفته و منجر به صدور حکم قطعی اعم از محکومیت و برائت شده ، برای بار دوم مورد تعقیب ، محاکمه و مجازات قرارداد ، حتی اگر محکومیت سابق وی مورد عفو قرار گرفته یا مشمول مرور زمان شده یا به هر جهت از جهات قانونی غیر قابل اجرا باشد …

توافق نامه دو جانبه عدم افشای اطلاعات / MUTUAL NON-DISCLOSURE AGREEMENT

A legal contract between two or more parties that signifies a confidential relationship exists between the parties involved. The confidential relationship often will refer to information that is to be shared between the parties but should not be made available to the general public.

Democracy / حکومت قاطبه مردم

Democracy, or democratic government, is “a system of government in which all the people of a state or polity … are involved in making decisions about its affairs, typically by voting to elect representatives to a parliament or similar assembly,

— دموکراسی یا دولت دموکراتیک نظامی از سیستم دولتی است که در ان مردم و ایالت ها در تصیم گیری امور مشارکت میکنند ،به طور عمومی با رای دادن به نمایندگان منتخب مجلس یا مجمع مشابه مشارکت خود را اعمال میکنند